Remont Domu Polskiego – uaktualnienie

Szanowni Państwo,

W niedzielę 14 stycznia 2018 r. odbyło się zebranie Lokalnej Rady Administracyjnej, na której podjęto temat remontu Domu Polskiego. Po spotkaniu ks. Proboszcza z przedstawicielami Polskiej Szkoły Sobotniej postanowiono opóźnić rozpoczęcie prac ze względu na trudności lokalowe szkoły. Po uzyskaniu niezbędnych certyfikatów bezpieczeństwa szkoła będzie mogła korzystać z pomieszczeń Domu Polskiego do 31 marca 2018 r.

Ze względu na wiele sprzecznych informacji i plotek dotyczących planowanego remontu pragnę podkreślić, że nie ma mowy o sprzedaży czy likwidacji Domu Polskiego. Celem remontu jest przywrócenie Domu Polskiego do użyteczności – obecnie ze względu na pogarszający się stan techniczny korzystanie z budynku przestaje być możliwe. Aby zapewnić finansowanie działalności ośrodka w przyszłości zaplanowaliśmy górę budynku przeznaczyć na 3 mieszkania, zaś sale na parterze przeznaczyć na działalność polonijną. Planujemy stworzenie na parterze dwóch dużych sal wraz z kuchnią i barkiem, w których można będzie kontynuować działalność społeczną, kulturalną i edukacyjną. Zamianę części budynku na mieszkania z powodzeniem zastosowało wiele polonijnych centrów, np. POSK w Londynie. Dzięki temu ośrodek ma zapewnione środki na remonty, utrzymanie i działalność.

Obecnie wykorzystanie budynku przez społeczność polską było znikome: 5 godzin tygodniowo (tylko w roku szkolnym) wynajmowała pomieszczenia Polska Szkoła Sobotnia. Poza tym odbywały się na parterze okazjonalne spotkania starszej emigracji. Mimo apeli i zachęt niewielu rodaków było zainteresowanych podjęciem własnej akcji społecznej w Domu Polskim. Parafianie utrzymują budynek ale to Polacy i ich inicjatywy muszą wypełnić budynek treścią. Tymczasem przez większość roku Dom Polski stoi pusty i nie jest wykorzystywany. Mamy nadzieję, że przeprowadzony remont pozwoli to zmienić.

Pragnę poinformować, że koszt remontu Domu Polskiego jest bardzo wysoki: wstępne kosztorysy oscylują wokół kwoty 100 tysięcy funtów i suma ta może jeszcze ulec zmianie. Niestety parafia nie posiada większych oszczędności poza kwotami na bieżące wydatki. W tej sytuacji jedynym wyjściem wydaje się pożyczka na odbudowę ośrodka. Ponieważ nie posiadamy dochodów pozwalających na spłatę długu musimy przedstawić biznesplan, który przekona pożyczkodawcę, że Dom Polski się utrzyma i spłata długu będzie możliwa. Zaproponowane przez nas rozwiązanie spełnia ten warunek. Niemniej jednak decyzja o pożyczce była bardzo trudna i podejmujemy ją w ostateczności. Nie pomaga fakt, że wszystkie środki parafialne musimy przeznaczyć na remonty stanowiące pozaduszpasterską działalność.

Informacja o remoncie i pożyczce wywołała ożywienie części społeczności polskiej. Wychodząc naprzeciw składanym deklaracjom w mediach społecznościowych pragniemy zaprosić wszystkich chętnych do pomocy. Ze względu na szkołę remont jest wstrzymany do 31 marca 2018 r. Stąd też do marca 2018 r. serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych i zatroskanych o Dom Polski do faktycznego zaangażowania się w remont lub jego dofinansowanie. Do remontu jest elewacja budynku, rynny i cieknący dach oraz tylna ściana odchylająca się od pionu. Kompletnej renowacji wymaga instalacja elektryczna i gazowa. Odnowienia wymaga także większość pomieszczeń oraz niektóre okna i drzwi. Oczekujemy na odpowiedzialne i poważne propozycje od ludzi, którzy nie będą tylko doradzać lecz zaoferują co sami mogą konkretnie dla dobra wspólnego zrobić. Zainteresowanych prosimy o kontakt do ks. Proboszcza pod nr. tel. 07909987484.

Sprawa Domu Polskiego   wzbudza  wiele  emocji  w  mediach  społecznościowych.  Z   jednej  strony są głosy krytyczne  ze  budynek  od  lat  nie  był  remontowany i popada  w  ruinę, oraz że utrzymanie  go  obciąża budżet  parafii. Z  drugiej  zaś  strony  informacja o planowanym remoncie  wzbudziła  protesty, że nie  będzie można w trakcie remontu z  budynku  swobodnie korzystać oraz, że w  przyszłości Dom  Polski straci  swój misyjny charakter na rzecz komercji. Mamy tylko nadzieję, że za internetowymi deklaracjami kryje się prawdziwa troska o Dom Polski i po słowach przyjdą czyny. Jeśli Dom Polski zostanie wyremontowany siłami Polonii w Cardiff, nie będzie potrzebna żadna pożyczka i na kilkanaście kolejnych lat utrzymanie Domu Polskiego zostanie zapewnione. Gorąco liczymy na Wasz odzew w tej sprawie.

Z poważaniem

W imieniu Rady Administracyjnej LPCM Cardiff

Mikołaj Świdziński