Biuletyn Parafialny 14.1.2018

Liturgia: Druga Niedziela zwykła – 14.01.2018  

Dzisiejsze czytania: 1 Sm 3, 3b-10. 19; Ps 40 (39), 2ab i 4ab. 7-8a. 8b-10; 1 Kor 6, 13c-15a. 17-20; J 1, 35-42

Ewangelia dzisiejszej niedzieli

Jan stał wraz z dwoma swoimi uczniami i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: „oto Baranek Boży”. Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. Jezus zaś, odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: „Czego szukacie?” Oni powiedzieli do Niego: „Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?” Odpowiedział im: „Chodźcie, a zobaczycie». Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: „znaleźliśmy Mesjasza” – to znaczy: Chrystusa. i przyprowadził go do Jezusa. A Jezus, wejrzawszy na niego, powiedział: „Ty jesteś Szymon, syn Jana; ty będziesz nazywał się Kefas” – to znaczy: Piotr.

 Komentarz liturgiczny

Na obecnym etapie życia Kościoła kwestia Prymatu Piotra i jego Następców ma szczególne znaczenie, także ekumeniczne. W dziejach Kościoła istnieje bowiem ciągłość w rozwoju doktryny o Prymacie. Już w pierwszych wspólnotach chrześcijańskich, podobnie jak później w całym Kościele, utrwalił się obraz Piotra jako apostoła, który mimo swej ludzkiej ułomności został wyraźnie postawiony przez Chrystusa na pierwszym miejscu wśród Dwunastu oraz powołany do spełniania w Kościele osobnej i specyficznej funkcji. Piotr jest skałą, na której Chrystus zbuduje swój Kościół; jest tym, który po swoim nawróceniu nigdy już nie zachwieje się w wierze i będzie umacniał braci; jest wreszcie pasterzem, który będzie prowadził całą wspólnotę uczniów Chrystusa.

W osobie, misji i posłudze Piotra, w jego obecności i śmierci w Rzymie, Kościół od samego początku z coraz większą wyrazistością uświadamiał sobie, że tak jak istnieje sukcesja apostolska w posłudze biskupów, tak również posługa jedności powierzona Piotrowi stanowi element trwałej struktury Kościoła Chrystusowego, i że ta sukcesja jest związana z miejscem, w którym on poniósł śmierć męczeńską. Na podstawie świadectwa Nowego Testamentu Kościół katolicki głosi jako naukę wiary, że Biskup Rzymu, spełniając posługę Prymatu w Kościele powszechnym, jest Następcą Piotra.

Biskupie zadanie przekazywania słowa Bożego, jakie spoczywa na Biskupie Rzymu, jest realizowane także wewnątrz całego Kościoła. W tym sensie sprawuje on najwyższy i powszechny urząd nauczycielski; funkcja ta zakłada charyzmat, jakim jest szczególna asystencja Ducha Świętego, dana Następcy Piotra, która obejmuje w pewnych przypadkach także przywilej nieomylności. Podobnie jak «wszystkie Kościoły trwają w pełnej i widzialnej komunii, bo wszyscy Pasterze są w jedności z Piotrem, a tym samym w jedności Chrystusa», tak też i biskupi są świadkami Boskiej i katolickiej prawdy, gdy nauczają w komunii z Biskupem Rzymu.

ROZKŁAD MSZY ŚWIĘTYCH I INTENCJE MSZALNE

13.01 SOBOTA 19.15 CF W int. Kazimiery Sokulskiej o łaskę zdrowia.
14.01 NIEDZIELA

 

 

 

 9.00 NP …………………………………………………
10.30 CF W int. Pani Ewy  w r. urodzin, dziekczynno – błagalna.
12.00CF +Franciszka Potockiego (1 r. śm.).
12.01 PIĄTEK 19.00CF …………………………………………………
13.01 SOBOTA 19.15CF …………………………………………………
14.01

 

NIEDZIELA

 

9.00 NP +Małgorzatę Morawską (4 r. śm.).
10.30 CF W int. Pani Marysi  w r. urodzin, dziekczynno – błagalna.
12.00 CF +Lucjana Opoki (2. greg).

INFORMACJE PARAFIALNE

  1. Kolejne spotkanie z cyklu przygotowań do przyjęcia sakramentu bierzmowania 20 stycznia w sobotę po Mszy Św. wieczornej czyli o 19.15.
  2. Drodzy Parafianie, jeśli ktoś pragnąłby zaprosić mnie z wizytą kolędową można to uczynić po każdej Mszy Świętej lub telefonicznie.
  3. Osoby, które pragnęłyby posługiwać jako lektorzy lub psalmiści proszę o kontakt z Panią Magdaleną lub Panią Katarzyną, które koordynuje tę posługę. Wszelkie dane, jak również lista posługujących wraz z dyżurami umieszczone są na tablicy ogłoszeń.
  4. Zapraszam również bardzo serdecznie do posługi we wspólnocie Św. Marty, która przygotowuje niedzielne spotkania przy kawie. Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące tej posługi można uzyskać u Pań posługujących.
  5. W dniu dzisiejszym po Mszy Św. dla dzieci i katechezie, Pani Anita zaprasza do sali parafialnej na koncert pianistyczny w wykonaniu swoich uczniów.
  6. Bóg zapłać za ofiary złożone w zeszłą niedzielę na potrzeby naszej parafii.

Newport – £ 126,85   Cardiff  – £ 382,70 Merthyr Tydfil  £ – 79,90

 Życzę wszystkim Parafianom błogosławionego i słonecznego tygodnia

Pobierz w PDF: biuletyn parafialny 14.01.2018