Biuletyn parafialny nr 4/2017 19.11.2017

Liturgia XXXIII NIEDZ. ZW. 19.11.2017

Dzisiejsze czytania: Prz 31,10-13.19-20.30-31; Ps 128,1-5; 1 Tes 5,1-6; J 15,4.5b; Mt 25,14-30

Ewangelia dzisiejszej niedzieli

Jezus opowiedział uczniom tę przypowieść: Pewien człowiek, mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana. Po dłuższym czasie powrócił pan owych sług i zaczął rozliczać się z nimi. Wówczas przyszedł ten, który otrzymał pięć talentów. Przyniósł drugie pięć i rzekł: Panie, przekazałeś mi pięć talentów, oto drugie pięć talentów zyskałem. Rzekł mu pan: Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana! Przyszedł również i ten, który otrzymał dwa talenty, mówiąc: Panie, przekazałeś mi dwa talenty, oto drugie dwa talenty zyskałem. Rzekł mu pan: Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię: wejdź do radości twego pana! Przyszedł i ten, który otrzymał jeden talent, i rzekł: Panie, wiedziałem, żeś jest człowiek twardy: chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś, i zbierać tam, gdzieś nie rozsypał. Bojąc się więc, poszedłem i ukryłem twój talent w ziemi. Oto masz swoją własność! Odrzekł mu pan jego: Sługo zły i gnuśny! Wiedziałeś, że chcę żąć tam, gdzie nie posiałem, i zbierać tam, gdziem nie rozsypał. Powinieneś więc był oddać moje pieniądze bankierom, a ja po powrocie byłbym z zyskiem odebrał swoją własność. Dlatego odbierzcie mu ten talent, a dajcie temu, który ma dziesięć talentów. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.

ROZKŁAD MSZY ŚWIĘTYCH I INTENCJE MSZALNE 

 

17.11 PIĄTEK 19.00 CF O dar macierzyństwa dla córki
18.11 SOBOTA 19.15 CF + Teresa Rutka (3 r. śm.).
19.11 NIEDZIELA 9.00 NP. W int. zmarłych polecanych w wypominkach.
10.30 CF W int. Sz.P Magdaleny Łotowskiej w 18 r. urodzin
12.00 CF + Zbigniew Karwecki
24.11 PIĄTEK 19.00 CF W int. zmarłych polecanych w wypominkach
25.11 SOBOTA 19.15 CF ++ Felicja Reszkiewicz, Piotr Świderski
26.11 NIEDZIELA 9.00 NP. W int. Marioli i Adama i ich synów
10.30 CF W int Julii w 12 r. ur. dziękczynno – błagalna
12.00 CF + Franciszek Wróblewski Chrzty: Lena, Filip, Naah
16.00 HE W int. dzieci urodzonych za granicą.

 

INFORMACJE PARAFIALNE

  1. Dziś przeżywamy 33 niedzielę w ciągu roku, a to oznacza, że rok liturgiczny zbliża się do końca. Czytania mszalne przygotowują nas na powtórne przyjście Chrystusa, zwane Paruzją, która zamknie dzieje świata. Chrystus Pan przybędzie jako Sędzia – Król, by raz na zawsze oddzielić dobro od zła i– Jego panowaniu nie będzie końca.
  2. We wtorek, 21 listopada, w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała trzy lata, rodzice, św. Joachim i św. Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu św. Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzono specjalne święto.
  3. Rozpoczyna się ostatnia dekada listopada. W tych modlimy się za naszych bliskich zmarłych podczas tak zwanych wypominków. Tym bardziej zachęcam do licznego udziału w tej modlitwie naszej wspólnoty parafialnej, która jednocześnie włącza nas w modlitwę całej wspólnoty Kościoła pielgrzymującego, pragnącej wspomóc naszych braci należących już do Kościoła oczyszczającego się.
  4. W przyszłą niedzielę, 26 listopada, będziemy przeżywali uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela przed Adwentem. Tradycyjnie uroczystość Chrystusa Króla jest świętem Akcji Katolickiej. Organizacja ta, powołana przez papieża Piusa XI w roku 1928, zrzesza osoby pragnące promować i wprowadzać w życie społeczne nauczanie Kościoła.
  5. Kandydatów do bierzmowania zapraszam na spotkanie w sobotę po wieczornej Mszy Św. (18.11.2017 godz. 19.15).
  6. Na kurs przedmałżeński zapraszam w ostatnią sobotę listopada, czyli 25.11 o godz. 15.00 do kościoła Matki Bożej z Lourdes (Our Lady of Lourdes): CF14 2QQ, Gabalfa Avenue.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

  • 20 XI – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), prezbiter, jeden z przywódców powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita i kapłan galicyjski.
  • 22 XI – św. Cecylia (†III wiek), dziewica i męczennica, patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych (wspomnienie obowiązkowe);
  • 24 XI – św. Andrzej Dung-Lac i Towarzysze, męczennicy wietnamscy, którzy zginęli podczas prześladowań chrześcijan w latach 1773-1862 (wspomnienie obowiązkowe).

Spotkania grup parafialnych i katechezy

Schola parafialna Przed niedzielną Mszą Św. godz.: 10.00
Koło Różańcowe I niedziela miesiąca zmiana tajemnic różańcowych
III sobota miesiąca godz. 17.30 spotkanie formacyjne
Domowy Kościół Raz w miesiącu według wcześniejszych ustaleń
Wspólnota Zacheusz Pierwsze piątki miesiąca wieczory uwielbienia po Mszy Św.
Ministranci II sobota miesiąca godz:10.00
Kandydaci do bierzmowania Według bieżących ogłoszeń
Katechezy I Komunia Po niedzielnej Mszy Św. dla dzieci o godz:12.00
Katechezy chrzcielne II sobota miesiąca godz. 18.30 w sali parafialnej

 Sakramenty

Sakr. pokuty Przed każdą Mszą Św. lub po wcześniejszym umówieniu
Sakr. Chrztu Św. Niedziela podczas Mszy Św. o godz. 12.00

Kancelaria

Cardiff, Hereford, Merthyr T. Po każdej Mszy Św.
Newport Przed Mszą Św.

Życzę wszystkim Parafianom błogosławionego i słonecznego tygodnia

Pobierz w PDF: biuletyn parafialny 19.11.2017