Biuletyn parafialny 5.11.2017

Liturgia XXXI NIEDZ. ZW. 05.11.2017

Dzisiejsze czytania: Ml 1,14b-2,2b.8-10; Ps 131,1-3; 1 Tes 2,7b-9.13; Mt 23,9a.10b; Mt 23,1-12

 Ewangelia dzisiejszej niedzieli

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

ROZKŁAD MSZY ŚWIĘTYCH I INTENCJE MSZALNE

3.11 PIĄTEK 19.00 CF + Honorata Krupa i zm. z rodziny.
4.11 SOBOTA 19.15 CF + Rajmund Bortel (30 r. śm.).
5.11 NIEDZIELA  9.00 NP W int. zmarłych polecanych w wypominkach.
10.30 CF ++Rodzice Ryszard i  Maria Czajka.
12.00 CF + Emilia (13 r. śm.).
19.15 MT ……………………………………………………………
10.11 PIATEK 19.00 CF ++ Z Rodzin Gutmańskich i Martynowicz
11.11 SOBOTA 19.15 CF W int Piotra w 8 r. ur. Dziękczynno – błagalna.
12.11 NIEDZIELA 9.00 NP W int. zmarłych polecanych w wypominkach.
10.30 CF ++ Wszystkich Polskich Żołnierzy
12.00 CF W int. Ewy i Piotra w 25 r. ślubu. z podziękowaniem za wszelkie łaski i dary.

Chrzty: Julia Nicole, Nadia, Anthony


INFORMACJE PARAFIALNE

1. Dzisiejsza listopadowa niedziela, jak wszystkie pozostałe w ciągu roku liturgicznego, przypomina nam o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Nawet wpatrując się w mogiły naszych najbliższych, mamy pewność, że nie idziemy ku śmierci, ale ku pełni życia w Chrystusie zmartwychwstałym. On nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Tworzymy „wspólnotę świętych” – communio sanctorum, to znaczy nadprzyrodzone zjednoczenie Kościoła na ziemi, w czyśćcu i w niebie. Communio sanctorum zobowiązuje do wzajemnej miłości żywych i umarłych.

2. Do 8 listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować dar odpustu zupełnego za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji, spełniwszy pozostałe zwykłe warunki odpustu, to znaczy: stan łaski uświęcającej, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Przed każdą Mszą Świętą modlimy się też za zmarłych w naszym kościele na wypominkach, które można jeszcze składać w zakrystii.

3. W czwartek, 9 listopada, świętujemy rocznicę poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. To święto podpowiada nam, że jesteśmy cząstką jednego wielkiego Kościoła powszechnego. Nazwa „rzymskokatolicki” wskazuje na szczególne znaczenie, jakie pełni w nim Rzym. Bazylika Laterańska jest katedrą Rzymu i matką wszystkich kościołów świata. Przez tysiąc lat koncentrowało się przy niej życie Kościoła i nawet kiedy wybudowano bazylikę nad grobem św. Piotra Apostoła na Watykanie, Bazylika Laterańska zachowała status katedry biskupa Rzymu. Do dziś nad wejściem do Bazyliki Laterańskiej znajduje się łaciński napis: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”.

4. W przyszłą sobotę, 11 listopada, przypada nasze narodowe Święto Niepodległości. Wspominając czas trudnego wykuwania niepodległości Polski, trzeba i dzisiaj myśleć o odrodzeniu się naszego narodu w wielu różnych wymiarach. Chcemy w tym momencie szczególnie pamiętać o tych, którzy przelewali swoją krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny.

5. Przyszłą niedzielę będziemy przeżywali jako Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

6. Zapraszam serdecznie do uczestnictwa w procesji za zmarłych na cmentarzu Ely (CF5 5TG) dziś o godz: 13.30, a więc bezpośrednio po Mszy Św. (i po kawie).

7. Kurs przedmałżeński ostatnia sobota listopada czyli 25.11 o godz. 15.00 w kościele Matki Bożej z Lourdes (Our Lady of Lourdes): CF14 2QQ, Gabalfa Avenue.

W tym tygodniu patronują nam:

  • 10 XI – św. Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, obrońca nauki o dwóch naturach Chrystusa i prymatu papieża (wspomnienie obowiązkowe);
  • 11 XI – św. Marcin (316-397), żołnierz rzymski, który po przyjęciu chrztu zaczął prowadzić życie mnicha, wreszcie został biskupem w Tours; pierwszy wyznawca nie męczennik w Kościele Zachodnim (wspomnienie obowiązkowe).

 Spotkania grup parafialnych i katechezy

Schola parafialna Przed niedzielną Mszą Św.
Koło Różańcowe I niedziela miesiąca zmiana tajemnic różańcowych
III sobota miesiąca godz. 17.30 spotkanie formacyjne
Domowy Kościół Raz w miesiącu według wcześniejszych ustaleń
Wspólnota Zacheusz Pierwsze piątki miesiąca wieczory uwielbienia po Mszy Św.
Ministranci II sobota miesiąca godz:10.00
Kandydaci do bierzmowania Według bieżących ogłoszeń
Katechezy I Komunia Po niedzielnej Mszy Św. dla dzieci.
Katechezy chrzcielne II sobota miesiąca godz. 18.30 w sali parafialnej.

Sakramenty

Sakr. pokuty Przed każdą Mszą Św. lub po wcześniejszym umówieniu.
Sakr. Chrztu Św. Niedziela podczas Mszy Św. o godz. 12.00

Kancelaria

Cardiff, Hereford, Merthyr  T. Po każdej Mszy Św.
Newport Przed Mszą Św.

Życzę wszystkim Parafianom błogosławionego i słonecznego tygodnia

Pobierz w PDF biuletyn parafialny 05.11.2017