Kto może być chrzestnym? Zaświadczenie

Kandydat na chrzestnego powinien mieć zaświadczenie z parafii do której uczęszcza na niedzielną Mszę, że jest praktykującym katolikiem – i jest gotowy podjąć się tego zadania, które ma wpływ na jego zbawienie – i zbawienie dziecka dla którego będzie wzorem wiary.

(jeśli zostałaś/eś poproszony o sprawowanie tej funkcji, a nie praktykujesz – regularnego udziału w niedzielnej Mszy Św., spowiedzi i przyjmowania Komunii Św., to jeszcze nie jest ten moment, by dobrze pełnić to zadanie. Nie można obiecać Bogu i dziecku, że będziesz dla niego wzorem w tym, czego nie robisz dla siebie samego, prawda?
Za to na pewno jest to dobry punkt do refleksji nad swoją wiarą, swoim zbawieniem – i podjęciem próby zmiany/naprawy).

Myślę, że wierzącym nie trzeba przypominać, że nie tylko przed chrztem należy skorzystać z sakramentu pokuty, by móc ofiarować Komunię Św. w intencji dziecka.

Uwaga! Zaświadczenia dla kandydatów na chrzestnych nasza polska personalna parafia wydaje osobom:
1.) które należą i
2.) regularnie praktykują,
a także 3.) wezmą udział w katechezie przedchrzcielnej.

(regularna praktyka oznacza uczestnictwo w niedzielnej Mszy Św. – zdarza się, że osoby proszące o zaświadczenie mówią: „Chodzimy poświęcić koszyczek w sobotę” i choć to jednoroczne wydarzenie jest pięknym świadectwem przywiązania do chrześcijańskiej tradycji, to jednak nie jest wystarczającym świadectwem wiary, by móc otrzymać zaświadczenie o praktykach religijnych umożliwiających pełnienie roli rodzica chrzestnego.

 Podobnie: „Nasze dziecko zostało ochrzczone X lat temu w tej parafii” lub „Dziecko przygotowywało się w tej parafii do Komunii Św. przed X latami” – świetnie, że rodzice zadbali o ten sakrament dla dziecka, jeśli jednak od tego momentu nie praktykują regularnie – to jako parafia nie mamy podstaw, by wypisać zaświadczenie: „Osoba ta jest regularnie praktykującym katolikiem w naszej parafii i może pełnić rolę chrzestnego” – w naszej zakrystii jest kilkanaście pamiątek I Komunii Św. i kilka pamiątek chrztu z minionych lat, po które rodzice się nie zgłosili – smutny obrazek…)

Jeśli na dziś widzisz, że nie jesteś w stanie być chrzestnym, a chceszbez obaw, można to naprawić!
zapraszamy na niedzielną Mszę Św., po zapisaniu się do parafii i regularnym uczestnictwie w niedzielnej Mszy Św., które są świadectwem wiary – umówimy się na katechezę przedchrzcielną! 

(Trudno jednak będzie wypisać zaświadczenie, jeśli nie znamy się z niedzielnej Mszy, a prośba brzmi: „Proszę Księdza, mam zostać rodzicem chrzestnym – a chrzest jest za 2-3 tygodnie…” – to naprawdę zbyt mało czasu, żebyśmy mogli wspólnie popracować ☹ ) .

Tym samym, zachęcamy rodziców do składania propozycji na chrzestnego osobom, które naprawdę są wierzące i praktykujące – z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Kto może być „świadkiem chrztu”?
Wg kanonu 874 § 2. Ochrzczony, należący do niekatolickiej wspólnoty kościelnej, może być dopuszczony tylko razem z chrzestnym katolikiem i to jedynie jako świadek chrztu.

Więcej o chrzcie oraz kiedy Kościół może ochrzcić dziecko, gdy rodzice o to proszą?

https://polskaparafiacardiff.org/category/sakramenty-i-poslugi/chrzest/